ZABIJÁCI POCENÍ (účinní!)

1. července 2008 v 12:52 | M!š!čka |  Krása
Pocení je přirozený tělesný děj, ale popravdě dokáže nejedné z nás pořádně znepříjemnit život. Na sebevědomí ti jistě nepřidá, když se celý večer v klubu snažíš sbalit idola celé vaší školy díky svým divokým kreacím, ale na toaletách o pár minut později zjistíš, že v podpaží máš pořádná propocená kola... A nemluvě o tom, když se ti mokré fleky objevují nezávisle na tom, že by ses nějak rychle pohybovala nebo prožívala stres.
Chceš vědět, co s tím? Čti dál!

FAKTA O POCENÍ

Pocení je přirozený fyziologický děj, pro organismus životně důležitý. Slouží k udržení stabilní tělesné teploty, ke zvlhčování a ochlazování povrchu tvého těla a k udržování mechanických a bariérových vlastností kůže. Jen malé množství tepla se z těla dostává plícemi. Podstatný podíl tepla se uvolňuje kůží, ve které jsou potní žlázy produkující pot. Pot je čirá vodnatá tekutina bez zápachu. Vlivem bakterií dochází k jejímu rozkladu a ke vzniku nepříjemného pachu.
Protože je aktivita potních žláz řízena nervovým a hormonálním systémem, reagují žlázy i na změny emoční. V případě emocionálního pocení se zpotíš už během několika sekund. Takto vzniklý pot zpravidla obsahuje více látek, které rozkládají bakterie, a jeho pach je výraznější. V případě pocení z tepla není reakce těla okamžitá a často trvá nějakou dobu, než se začneš skutečně potit.
Na těle člověka rozlišujeme malé a velké potní žlázy. Malé potní žlázy se v počtu 2 - 3 miliony nacházejí na celém kožním povrchu s výjimkou rtů, očních víček a některých částí pohlavního ústrojí. Ústí na povrch kůže, kde vylučují čirou tekutinu a tvoří její ochranný povlak. Velké potní žlázy, někdy označované jako pachové, se vyskytují v podpaží, ve tříslech, na prsních bradavkách a kolem genitálu a konečníku. Produkují hustší zkalenou tekutinu žluté barvy, která obsahuje více bílkovin a tuku
POTÍM SE. JSEM ČUNĚ?
Ačkoliv je pocení pro tělo nezbytné, často dokáže pořádně znepříjemnit život - zvlášť pokud se potíš víc, než pokládáš za normální. Není to tedy známkou toho, že nedodržuješ hygienu! Na nadměrné pocení se sice neumírá, ale také je to fakticky něco jako nemoc, kterou ti může pomoct řešit i lékař. Než ale zaklepeš na dveře dermatologa (kožního lékaře), ujisti se, co všechno děláš pro prevenci nepříjemného zápachu a že pocení není způsobeno například nošením nevhodných materiálů. I ty totiž dokáží napáchat pěknou paseku!
MOŽNÉ PŘÍČINY PROBLÉMŮ
Pocení může jít ruku v ruce s obezitou, hormonálními změnami (ať už jde o pubertu, menopauzu nebo jen menstruaci), stresujícím prostředím a nezdravým životním stylem. Provází také onemocnění štítné žlázy, chronické infekční onemocnění a alkoholismus. Nervozita, horké počasí, náročná fyzická aktivita - tomu se snad ani nedá vyhnout!
ZÁKLADNÍ PREVENCE
Prevence vzniku nepříjemného pachu spočívá v denní hygieně nejen těla, ale i oblečení. Vhodné jsou spíše přírodní materiály, důležitá je častá výměna prádla, používání deodorantů, antiperspirantů a antibakteriálních mýdel. Svoji roli hraje i správná strava, protože některé aromatické silice z jídla přecházejí do kůže (ryby, česnek, kari, cibule, kmín atd.) a ovlivňují tak výsledný pach. V dnešní době by se mělo stát používání antiperspirantů a deodorantů pro každého z nás běžnou denní rutinou.
Antiperspirant x deodorant
Antiperspiranty omezují činnost potních žláz tím, že vedou ke stažení povrchové rohoviny a brání tak vzniku potu. Vlastní deodorační účinek je dán přítomností bakteriostatických, baktericidních přísad a kyselého pH. Oproti tomu deodoranty jen překrývají pach a nesnižují tvorbu potu. Jejich účinek je krátkodobý a je třeba je používat několikrát denně.
KDY BYS MĚLA NAVŠTÍVIT LÉKAŘE?
Nadměrné pocení trápí neuvěřitelné množství lidí. Je však rozdíl mezi těmi, kteří jej řeší, které se kvůli němu pouze trápí a kteří jej s nadhledem ignorují. Pokud se ti zdá, že v tvém případě nezabírají žádné antiperspiranty ani jiné metody, jistě by nebylo na škodu nechat si poradit od kožního lékaře.
V opravdu těžkých případech se léčebně aplikují roztoky s hydroxidem hlinitým v alkoholu. Jeho účinek nastupuje několik týdnů a při dlouhodobé aplikaci vede ke snížení funkce žláz. Dále je možná aplikace Botulotoxinu. Pokud problémy přetrvávají, provádí se chirurgické odstranění žláz.
Uvědom si, že tenhle lékař má denně před očima tolik plísní a kožních výrostků, že mu právě tvůj problém rozhodně nebude připadat nechutný! A že tě ani přesto do ordinance nikdo nedostane ani párem koní? V tom případě si udělej výlet do lékárny a zeptej se na přípravek Excipial deo forte či Driclor (právě ty by vám ostatně dermatolog velmi pravděpodobně předepsal). Fungují většinou skoro zázračně, ale na jejich aplikaci by sis měla dávat pozor. Leckdo je špatně snáší (pocení zmizí, ale kůže po nanesení neúnosně pálí) a dlouhodobé dennodenní používání navíc může mít spoustu vedlejších účinků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.